Dodatki dekoracyjne w stylowym domu

Style nowoczesne

Style nowoczesne to grupa dość szeroka, dlatego też i wnętrza mogą mieć zróżnicowany charakter. Jedną z cech wspólnych tych aranżacji jest jednak minimalizm (czasami jest on także wyodrębniany jako osobny styl). W kompozycjach tych liczy się przede wszystkim jakość. Ilość mebli oraz dodatków jest bardzo ograniczona. Elementy wyposażenia zwykle mają proste formy i są dyskretne, bywa że są wzbogacone detalem kontrastowym.

Styl skandynawski wyróżnia się podejściem głoszącym, że dom jest miejscem dla nas, nie zaś czymś na pokaz. Meble i elementy dekoracyjne mogą być swobodnie mieszane, ważne jest, by nam odpowiadały i były wygodne. Często kanapy i fotele są zarzucone dodatkowymi poduszkami dekoracyjnymi, które przy tym umilają jeszcze wypoczynek.

Styl industrialny, czasami określany też mianem loftowego, nawiązuje do mieszkań urządzanych w starych fabrykach i magazynach. Koncentruje się on na dążeniu do zachowania części oryginalnego wystroju i stosunkowo surowego charakteru. Brak w nim miejsca na tapicerowane meble, czy ozdobne zasłony, lecz doskonale sprawdzą się w tych aranżacjach np. płytki ścienne imitujące cegłę lub kamień.

Nowoczesne wnętrze, szafka i dekoracje
Dodatki dekoracyjne do nowoczesnych projektów

Nie tylko styl, ale też funkcja pomieszczenia!

Konsekwencja w dekorowaniu mieszkania może stać się zarówno zaletą, jak i wadą. Musimy bowiem pamiętać także o funkcji danego pomieszczenia i dobrać elementy wyposażenia czy dodatki zarówno funkcjonalne, jak i harmonijnie współgrające z resztą naszej aranżacji. W przypadku kuchni i łazienek musimy skupić się na wyszukaniu ozdobnych kafelków, które będą nawiązywały do preferowanego przez nas stylu. Analogicznie będzie w przypadku aranżacji aneksu kuchennego w salonie. Niezależnie od tego, czy będzie to musiał być gres w stylu industrialnym, czy płytki w stylu angielskim. Natomiast w przypadku najmłodszych członków naszych rodzin, to właśnie ich obecność i wiek powinny decydować o wystroju dedykowanych im pomieszczeń. Nie od dziś wiadomo, że dekoracje pokoju dziecięcego powinny być przede wszystkim kolorowe i pomysłowe.

Jakie elementy ozdobne warto dodać do projektu?

Wszyscy chyba zgadzamy się, że kupując elementy dekoracyjne, należy kierować się własnymi preferencjami. Najczęściej inspirujemy się popularnymi trendami lub też wybieramy przedmioty o ponadczasowym pięknie. Spośród najbardziej oczywistych zakupów  warto wspomnieć tutaj lampy dekoracyjne, ozdobne tapety ścienne, różnego rodzaju dywany podłogowe do sypialni i salonów, pokryte upiększającymi wzorami donice do kwiatów czy figurki. W pokojach dziennych lub sypialniach bardzo okazale prezentują się nowoczesne zegary ścienne bądź to obrazy, od lat wiadomo, że są one doskonałą dekoracją salonu. W łazienkach zaś korzystnie wyróżniają się z otoczenia lustra w ozdobnych ramach. Jeżeli wykażemy się odrobiną kreatywności, to możemy połączyć różnorodne dodatki, tworząc autorską, nietuzinkową aranżację wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *