Dywany, pomysł na aranżację każdego pomieszczenia – część 1

Dywany syntetyczne, wytrzymałe i piękne

Dywany z tworzyw sztucznych różnią się znacząco od modeli naturalnych. Pomimo tego, dzięki wysokiej trwałości i nierzadko konkurencyjnej cenie, zyskują one wielu zwolenników. Są one szczególnie popularne we wnętrzach z widocznymi wpływami modernistycznych akcentów.

  • Dywany z włókien polipropylenowych – wyróżniają się one bardzo wysoką trwałością, często mogą być stosowane także w ogrodzie lub na tarasie. Są one na ogół niepalne, topią się pod wpływem wysokiej temperatury. W zależności od  oznaczenia, szczególnie popularne są skróty HS, HSF, BCF, mogą nieco różnić się one optyczną gęstością czy sposobem skręcania włókien. Niestety, kosztem tych licznych zalet jest niezbyt przyjemna – szorstka faktura.
  • Dywany nylonowe, czyli z włókien poliamidowych (PA) -dobrze nadają się dla alergików, a ponadto są relatywnie tanie. Cechuje je także duża odporność na ścieranie oraz często bardzo atrakcyjne kolory i motywy ozdobne. Jednak mają one również wady, najpoważniejszą z nich jest skłonność do blaknięcia z czasem motywów dekoracyjnych.
  • Dywany akrylowe (AKR) – są przyjemne w dotyku, co jest rzadkością wśród dywanów sztucznych, doskonale izolują pomieszczenie pod względem termicznym oraz doskonale imitują z wyglądu wełnę. Mają wszakże jeden istotny mankament, a mianowicie nie można wykorzystywać ich przy położonym ogrzewaniu podłogowym, co może zniechęcić część osób planujących na przykład aranżacje w duchu industrialnym.
  • Dywany poliestrowe – mają na ogół dobrą opinię wśród osób kupujących, są miłe w dotyku i wyglądają bardzo naturalnie. Z drugiej jednak strony, niektóre egzemplarze mają nieco „techniczny” połysk.
  • Dywany wiskozowe – z reguły są lekkie i imitują nieco modele uszyte z jedwabiu. Zaletą ich jest niewysoka cena, piękne barwienie i przyjemna struktura przy  dotyku.  Problem stanowi jednak ich niższa trwałość, łatwo ulegają one zużyciu.

Podział dywanów ze względu na długość włosia

Dywany możemy podzielić nie tylko ze względu na wykorzystaną tkaninę, lecz i pod kątem rodzaju włosia występującego w danej dekoracji. Oczywiście, że dłuższe włosie na ogół daje nam w efekcie przyjemniejszy, bardziej miękki dywan.

  • dywany płasko tkane, są to na przykład tak zwane kilimy. Tkane są ona zwykle z surowców naturalnych, występuje w ich przypadku także płaski dwustronny splot.
  • dywany gładkie z krótkim włosem posiadają na ogół wysokość nie przekraczającą 3 centymetrów. Są one tkane jednostronnie. Powszechnie przyjmuje się, że są to najbardziej uniwersalne modele do wszelkiego typu aranżacji wnętrz.
  • dywany strzyżone, czyli modele ze zróżnicowaną wysokością włosia. Za sprawą nierównej wysokości powstają na ich powierzchni dekoracyjne wzory, jest to tak zwany „carving”. Modele te są szczególnie popularne w nowoczesnych salonach czy jadalniach, gdyż tworzą one nietypowy akcent w danym pomieszczeniu.
  • dywany shaggy, to rodzaj dekoracji o bardzo długim włosie, które bardzo często dochodzi  nawet do 10 cm. W dotyku są one nadzwyczaj puszyste i miękkie. Wytwarza się je zwykle z różnego rodzaju włókien sztucznych.
  • dywany bez włosia, czyli na przykład typu sizal, wytwarzane są zarówno z surowców naturalnych, jak i syntetycznych zamienników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *