Dywany, pomysł na aranżację każdego pomieszczenia – część 2

W związku z dużym zainteresowaniem, z jakim spotkała się pierwsza część naszego przewodnika, pragniemy zaprezentować Państwu drugą część artykułu. Mamy nadzieję, iż będzie ona dla Państwa równie interesująca!

Podział dywanów pod względem wielkości, kształtu i wykończenia:

Jeżeli za podstawowe kryterium przyjmiemy rodzaj wykończenia czy kształt dywanu, to otrzymamy bardzo intuicyjny podział, będzie on nawiązywał do kształtów różnych figur geometrycznych. Warto także nadmienić, iż dywany, niezależnie od kształtu, mogą być wykończone zwykłym obszyciem zabezpieczającym brzegi lub mieć bardziej ozdobne wykończenie z dekoracjami, w rodzaju frędzli lub taśm.

 • Klasyczne dywany o kształcie prostokątnym. Są one  najczęściej spotykane, bardzo popularne w większości stylów aranżacji wnętrz, jako dodatki do salonów lub sypialni.
 • Także klasyczne dywany miewają kształt kwadratu, są one nieco mniej popularne, lecz nadal bardzo uniwersalne.
 • Dywany owalne, mają za sobą dość długą historię, lecz na popularności zyskują one dopiero w ostatnich latach.
 • Dywany okrągłe, są one stosowane zamiennie z owalnymi, zależnie od kształtu pokoju.
 • Dywany do dużych pomieszczeń, rzadko spotykane w mieszkaniach, częściej pojawiają się w domach wolnostojących lub firmach.
 • Małe dywaniki, zwykle stosowane są miejscowo jako tzw. dywany łazienkowe, kuchenne, dziecinne lub nawet dekoracyjne.

Podział dywanów ze względu na prezentowany styl:

Nie tylko tkanina i kształt ma znaczenie. Równie ważny jest styl wykonania i charakter danego dywanu. Zwykle decydują one w istotnym stopniu o możliwości użycia go w tej lub innej aranżacji mieszkania.

 • Dywany nomadzkie, są szczególnie polecane dla osób lubiących proste, acz klimatyczne aranżacje. Tworzą one  ciepły i rustykalny nastrój.  Najczęściej są to modele tkane ręcznie, co z jednej strony podnosi ich cenę, lecz z drugiej nadaje im dodatkowego uroku i autentyczności.
 • Podobnie ma się sytuacja z dywanami ludowymi. One także są często tkane ręcznie, te są najpiękniejsze, choć trafiają się też egzemplarze produkowane seryjnie.  Zdobione są one najbardziej charakterystycznymi elementami właściwymi dla kultur regionalnych, co niejako wymusza pewne specyficzne, regionalne akcenty w pozostałej części pomieszczenia, np. przy wyborze mebli.
 • Istnieją także dywany rzemieślnicze i przemysłowe, te są najpopularniejsze w sklepach. Wyróżnia je przede wszystkim masowość produkcji i ogromna dokładność tejże maszynowej produkcji, trudno dostrzec na nich przeoczenia spotykane w modelach z manufaktur. Jednak ze względu na dużą skalę produkcji do wyboru mamy bogatą paletę barw i wzorów.
 • Osobną kategorię stanowią dywany tematyczne. Są to w zasadzie modele prezentujące określony motyw, grafikę do tematycznych projektów wnętrz. Szczególnie popularne są w tej kategorii  dywany  do pokojów dziecięcych z bajkowymi wzorami.
 • Ostatnią kategorią, najtrudniejszą do rzeczowego scharakteryzowania, stanowią tak zwane dywany ekskluzywne. Ich wyjątkowość polega na ich jednostkowej produkcji, są one bowiem ręcznie tworzone na specjalne zamówienie danego klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *