Jak stworzyć aranżację minimalistycznej jadalni?

Wnętrza w stylu minimalistycznym mają w sobie to coś, coś wyjątkowego, co potrafi zrekompensować prostotę mebli i brak ozdób. Dla części osób ograniczenie ilości mebli jest koniecznością, na przykład z racji niewielkiego mieszkania, dla innych jest to natomiast idealny sposób na efektowne wyrażenie siebie, swoich oczekiwań i preferencji. Niezależnie od Twojej sytuacji zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w doskonałym połączeniu mebli, płytek czy oświetlenia i dekoracji!

Minimalizm, geneza i charakterystyka ogólna

Popularny obecnie styl minimalistyczny jest niewątpliwie zainspirowany filozofią minimalizmu, która zaczęła zyskiwać na popularności w latach sześćdziesiątych XX wieku. Rzecz jasna, dotyczy to raczej krajów Europy Zachodniej, gdyż w Polsce trendy w dziedzinie aranżacji wnętrz były w tym okresie nieco inne. Wspomniana już filozofia minimalizmu stawia za główny swój punkt tezę, że mniej oznacza więcej, co znajduje swoje odbicie także w wystroju minimalistycznych mieszkań. Zazwyczaj oznacza to, że w domach miłośników minimalizmu liczy się jakość, nie ilość.  

Przykładowy projekt.  Okrągły stolik i sofa.
Przykładowy projekt

Jakie meble do minimalistycznej jadalni?

W minimalistycznych projektach każdy mebel ma znaczenie,  nawet błahe z pozoru detale mają swoją rolę. Oczywiście, w każdej jadalni musi znaleźć się stół, krzesła, a czasami także dodatkowa sofa czy regał na różne przydatne drobiazgi. Jedną z cech wyróżniających nurt minimalistyczny jest zamiłowanie do podstawowych barw, dominuje biel i czerń, często z odcieniami szarości, a nieco rzadziej w towarzystwie pastelowych beży czy błękitów. Materiały są natomiast różnorodne, spotkamy w meblach zarówno części drewniane, jak i wykonane z tworzyw sztucznych, metalu, czy szkła (np. jako blat stołu). Rzeczą najbardziej rozpoznawalną są jednak proste kształty, królują kąty proste i gładkie faktury. Dzięki temu nasz dom będzie sprawiał wrażenie skrupulatnie zaprojektowanego. Istotna jest także lekkość wizualna całej kompozycji, a nadadzą jej na przykład hokery kuchenne, którymi możemy z powodzeniem zastąpić bardziej masywne, tradycyjne krzesła.

Wykończenie ścian i podłóg

Mimo swojej prostoty, styl minimalistyczny nie musi być nudny, osoby pragnące ładnie i trwale wykończyć ściany oraz podłogi w jadalni mogą sięgnąć po całą paletę materiałów. Mamy więc możliwość zakupić farby czy tapety ścienne, kafelki do jadalni, płytki podłogowe i wreszcie panele podłogowe. Spośród tapet i farb ponownie warto postawić na beże i biel, przy czyn ta ostatnia najładniej prezentuje się w formie tak zwanej mlecznej bieli. Analogiczny design będzie optymalny i dla płytek ściennych, choć tutaj możemy rozważyć ceramikę w ciekawszych kształtach, na przykład kafelki metro czy heksagony. Podłogi natomiast możemy wykończyć na dwa całkowicie odmienne sposoby. Pierwszy z nich wiązał się będzie z zakupem paneli podłogowych lub płytek drewnopodobnych, które stworzą powierzchnię imitującą tradycyjną, drewnianą podłogę. Druga opcja jest równie ciekawa, a łączy się ona z zakupem jasnych płytek podłogowych, takich które doskonale podkreślą ascetyczny charakter naszego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *