Jak stworzyć aranżację minimalistycznej jadalni?

Minimalistyczne dekoracje do salonu

Słowa dekoracje i minimalizm rzadko idą w parze, głównie dlatego, że wielu osobom natłok ozdób kojarzy się z podniesieniem wartości wizualnej całej kompozycji. Minimaliści są zdania, że liczba ozdób powinna być ograniczona, lecz każda z nich musi być dobrze przemyślana. W roli minimalistycznych dekoracji ściennych spotkamy więc najczęściej różnego rodzaju nowoczesne grafiki ścienne, wiszące półki o ciekawym designie czy nieustępujące im pod względem wartości ozdobnej lampy. Oświetlenie w stylu minimalistycznym może być realizowane zarówno poprzez lampę sufitową, jak i lampy ścienne czy stojące. Ważne jest jednak, by były one subtelne i inspirowane najświeższymi trendami. Zakup takiego wyposażenia nie jest wcale łatwy, ale to właśnie wysoka jakość i nienachalne, czyli pozbawione nadmiaru ozdób, drobiazgi będą najciekawszymi dodatkami. Podobnie przedstawia się także sytuacja z dywanami, choć wiele osób uważa, że niezbyt pasują one do minimalistycznej jadalni lub sypialni, to jednak nie powinniśmy się obawiać ich zakupu. Jeżeli zdecydujemy się na jeden z prostych dywanów, pozbawionych wzorów dekoracyjnych, szczególnie na model w odcieniach szarości lub pastelowy, to nie zakłóci on harmonijnego projektu.

Na zdjęciu wazon i minimalistyczny leżak / fotel.
Minimalistyczny fotel / leżak i wazon.

Styl minimalistyczny a lampy

Choć wspomnieliśmy już nieco o źródłach światła w jadalni, to warto pochylić się jeszcze nad tym zagadnieniem. Nurt minimalistyczny ceni sobie światło, wnętrza z natury są jasne, gdyż dodatkowo optycznie poszerza to dostępną przestrzeń i to jest jednym z argumentów przy wyborze minimalistycznych inspiracji do kompaktowych lokali mieszkalnych. W minimalistycznej jadalni zdecydowanie nie wystarczy tylko jedna lampa sufitowa, warto uzupełnić ją lampą stojącą lub ścienną. Optymalne będą modele nowoczesne, na przykład takie wyposażone w kwadratowe klosze, czy nieregularnie rozmieszczone ramiona. Nieregularność ta może przejawiać się między innymi położeniem mocowania poziomych ramion na innym poziomie niż tych ustawionych w pionie. Barwy i materiały wykonania lamp minimalistycznych są w zasadzie analogiczne, jak przy innych elementach wyposażenia, bezsprzecznie dominuje biel i czerń, choć z racji wykorzystania szkła, częste są też elementy przezroczyste. Te ostatnie najczęściej pojawiają się w bardzo lekkich wizualnie żyrandolach, to właśnie one najpiękniej będą się prezentowały w naszym salonie!

A co z oknami w naszej jadalni?

Okno w nurcie minimalistycznym nie powinno łamać harmonijnego projektu aranżacji. Możemy swobodnie wybierać pomiędzy zasłonami i roletami okiennymi, lecz powinny to być modele prostsze, pozbawione zbędnych ozdób. Zamiast nich możemy pozwolić sobie na delikatny akcent w postaci roślin domowych. Niewielkie kaktusy, popularne lucky bamboo czy nawet miniaturowe drzewko bonsai będzie w równym stopniu ciekawym akcentem, jak i wyrazicielem niepowtarzalnej osobowości właściciela mieszkania, lecz nie będą one na tyle istotne dla całości, by powodować dysonans.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *