Kilka inspiracji na wykorzystanie paneli podłogowych

Panele podłogowe są elementem chętnie wybieranym zarówno przez projektantów wnętrz, jak i przez osoby prowadzące prace remontowe we własnym zakresie. Wynika to w dużym stopniu ze znacznej uniwersalności tego wyrobu oraz z bardzo estetycznego, a niejednokrotnie także i nadzwyczaj atrakcyjnego, wyglądu. W związku z tym podłogę tego rodzaju spotykamy niemal w każdym z popularnych obecnie stylów wnętrzarskich, dotyczy to także większości pomieszczeń.

Czy panele podłogowe pasują do stylu skandynawskiego?

Niejedna osoba zastanawia się, czy panele drewnopodobne dobrze pasują do skandynawskiego salonu, jadalni lub sypialni. Jest to dobre pytanie, na które trzeba jednoznacznie odpowiedzieć, tylko w taki sposób „ależ oczywiście”. Skandynawskie wnętrza są bowiem na ogół utrzymane w jasnych i naturanych barwach: bieli, czerni, szarości oraz naturalnego drewna, dominuje w nich także prostota kształtów i form mebli. W związku z tym wykorzystanie imitujących drewno paneli podłogowych jest doskonałym zrozumieniem istoty trendu i zarazem pomysłem na wykończenie choćby podłogi w salonie. Sięgnąć tu możemy zarówno po modele naśladujące naturalne deski podłogowe, jak i te zainspirowane jodełką. Jeżeli zaś dobrze dopasujemy do siebie wszystkie elementy kompozycji, a więc podłogi, sofy, stoły czy mięciutkie dywany, to uzyskamy wnętrze proste, lecz równoczesnie niesamowicie przytulne.

Drewnopodobne panele w rustykalnym domu

Wiele osób zainteresowanych jest projektami w stylu rustykalnym, który niewątpliwie jest jednym z tych rozwiązań, jakie docenia prawie każdy. Cóż bowiem może być bardziej klimatycznego od wizji babcinego domku? Aranżacje te cechują się naturalnością (dominują w nich drewno, kamień czy len) oraz barwami typowymi dla wsi (kolory ziemi). Spoglądając już na te dwie cechy charakterystyczne, łatwo można dostrzec, że drewniana podłoga jest tym, co okaże się niezbędnym w wielu rustykalnych projektach. Warto jednak mieć na uwadze, że wybrane na podłogi panele powinny być raczej nieco staromodne, w niektórych przypadkach wskazane jest nawet zamówienie modeli celowo postarzanych, gdyż będą one o wiele lepiej współgrały z pozostałymi elementami aranżacji. To właśnie dzięki starannemu wybraniu archaicznych poniekąd elementów uzyskamy efekt przytulnego i pełnego domowego ciepła wiejskiego domu naszych dziadków.

Industrialne wnętrze

Industrialne wnętrze, a drewniana podłoga?

Styl industrialny jest zjawiskiem stosunkowo nowym, narodził się on bowiem w latach 50. w XX wieku. Główną jego cechą jest wyraźna inspiracja przestrzeniami fabrycznymi, stąd pewna surowość i duża liczba relatywnie dużych pomieszczeń. Są to cechy, które zazwyczaj rzucają się nam w oczy jako pierwsze. Jednak nawet i w stylu industrialnym możemy bez problemu siegnąć po panele podłogowe, choć nie jest to rozwiązanie dominujące, ponieważ znacznie popularniejsze są wykończenia betonowe lub kamienne. Z drugiej jednak strony, drewniane panele na podłodze mogą posłużyć do swoistego ocieplenia stylu industrialnego. Pomijając jednak takie założenie, najlepszym wyborem dla miłośników tego nurtu będą modele przywodzące na myśl nieobrobione drewno, czyli takie z dobrze widocznymi słojami czy sękami, nie zaś francuska jodełka czy podobne jej, ozdobne rozwiązania. Nieco surowa, drewniana podłoga będzie stosunkowo dobrze komponowała się z ceglanymi ścianami, wyraźnie widocznymi metalowymi poręczami lub rurami, a także z meblami, które częściowo możemy wykonać np. z palet. Ważne jest odnotowanie, że pomiędzy stylem industrialnym i loftowym istnieje pewna różnica, ten pierwszy jest bowiem bardziej zachowawczy, natomiast w loftowych wnętrzach możemy pokusić się o pewne odstępstwa, choćby w postaci samych barw, czyli w ogóle większej liczby kolorów.

Dobór właściwych podkładów do paneli podłogowych

W momencie, gdy wybierzemy już odpowiednie panele, pozostaje jeszcze otwarta inna kwestia, to znaczy zakupienia właściwego podkładu na podłogę. Jest to czynność bardzo ważna, gdyż ma ona duże znaczenie nie tylko dla trwałości, lecz także i komfortu samej eksploatacji. Rozważając dla przykładu ogrzewanie podłogowe, powinniśmy wybrać podkłady przewodzące ciepło, z drugiej zaś strony, mieszkając nad nieogrzewaną piwnicą, lepszym zakupem są modele o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Jeszcze inny aspekt do uwzględnienia, to fakt, że istotne są też i inne właściwości techniczne podkładów podłogowych, ot choćby wielkość niwelowanych nierówności podłoża, niepalność, stopień zabezpieczenia przed wilgocią czy wreszcie to, czy i w jakim stopniu dany materiał będzie tłumił dźwięki. Wszystkie te względy są warte rozważenia, już na etapie przygotowań do planowanych prac remontowych.