Oświetlenie ma znaczenie!

Tworząc projekt naszego wymarzonego salonu, sypialni czy łazienki, warto pamiętać już na wstępnym etapie rozważań o oświetleniu. Odpowiednia ilość i moc lamp ma duże znaczenie dla naszego komfortu. Ponadto wybierając już na początku preferowaną ilość punktów świetlnych, będzie nam łatwiej później dopasować je do wybranego przez nas stylu aranżacji mieszkania.

Lampy w łazience, o czym warto pamiętać

Zakup lampy przeznaczonej do łazienki powinien być poprzedzony szybkim naszkicowaniem całego układu pomieszczenia oraz głównych cech jego wykończenia. Inne oświetlenie będzie potrzebne w łazience w jasnych barwach i z oknem, a nieco inaczej będzie w pomieszczeniu w ciemniejszych barwach i bez okna, co jest tu istotne. W tym pierwszym przypadku możemy postawić na jedną dużą lampę sufitową i dodatkowy punkt świetlny bezpośrednio nad umywalką, przy lustrze. Podstawową zasadą jest bowiem, aby dobrze doświetlić miejsce, na którym nam, z różnych powodów, zależy. Natomiast w zacienionym pomieszczeniu, które jeszcze nie posiada okna, czeka nas trochę więcej pracy. Ciemne kafelki łazienkowe inaczej trzeba potraktować, wymagają one bardziej równomiernego oświetlenia, ale za to lampy (kilka) mogą być słabsze. Często stosowane jest rozwiązanie polegające na wykorzystaniu podwieszanego sufitu z równomiernie rozłożonymi lampkami led.

Nowoczesna lampa stojąca może być też ozdoba pokoju dziennego!

Lampa kuchenna, czy jedna wystarczy?

W przypadku kuchni sytuacja bardzo przypomina tę, jaką mieliśmy z łazienką. Z jednej strony, istotna jest wielkość i kolorystyka pokoju, a z drugiej jego przeznaczenie. Na ogół jednak jedna lampa w kuchni nie jest dobrym pomysłem. Warto przede wszystkim pomyśleć o dodatkowej lampce przy blacie roboczym, gdyż to nasze miejsce newralgiczne i często przygotowując tu posiłki, będziemy sami zasłaniali sobie główne źródło światła. W przypadku dużych pomieszczeń, szczególnie tych połączonych na przykład z jadalnią, celowym może być też zastosowanie dodatkowych lamp wiszących lub lamp stojących. Rzecz jasna, nie bez znaczenia jest i sam wystrój kuchni, projekty minimalistyczne na ogół są jaśniejsze, gdy te w stylu vintage preferują ciemniejsze barwy, a tym samym oświetlenie powinno w nich być nieco bardziej intensywne.

Oświetlenie salonu i sypialni w różnych stylach aranżacji

Jak wspomnieliśmy już style nowoczesne w większości stawiają na jaśniejsze barwy. Wystarczy spojrzeć na styl minimalistyczny czy bardziej surowe projekty w nurcie industrialnym. We wnętrzach, wykreowanych na podstawie takich wzorców, nie może zabraknąć i lamp, jednak ich rola jest podwójna. Z jednej strony mają one oświetlać salon lub sypialnię, a z drugiej strony, wobec braku klasycznych dekoracji, mają one stanowić także ozdobę. Stąd też nieco zaskakujące formy lamp stojących, nieregularne kształty żyrandoli, czy wykonanie ich z niecodziennych materiałów. Natomiast osoby aranżujące w stylu vintage wybiorą zapewne żyrandole czy stojące lampy w dobrze znanych kształtach i bardziej zdecydowanej tonacji. W lampach tych znajdziemy zatem elementy z dekoracyjnego mosiądzu, ceramiczne stojaki czy nawet klosze wykonane z bogato obszytej tkaniny. Niezależnie jednak od tego, jaki styl jest bliższy naszemu sercu, trzeba też pamiętać o przynajmniej jednej lampce biurkowej. Jest ona nieodzowna i przy pracy na komputerze, i przy lekturze naszych ulubionych książek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *