Skandynawski salon: jasny, przestronny i wygodny

Spośród wielu stylów popularnych obecnie na rynku, niektóre cieszą się szczególnie szerokim zainteresowaniem osób aranżującym swój wymarzony dom. Wśród rozwiązań wybieranych szczególnie często jest między innymi również tak zwany styl skandynawski, czyli trend inspirowany klimatami z północy Europy, to znaczy prosty, lecz wygodny i jasny wystrój. Nie jest to jednak nigdy wnętrze pozbawione swoistego klimatu, klimatu, który tak bardzo pociąga projektantów i klientów meblujących dom na własną rękę.

Dla kogo jest styl skandynawski w salonie?

Styl skandynawski dedykowany jest osobom ceniącym sobie pewne niestandardowe rozwiązania, acz niekoniecznie pragnącym od razu posuwać się ku zbyt modernistycznym inspiracjom. W ramach skandynawskiego salonu nie może zabraknąć ładnego wyposażenia oraz ozdób, jednak ich ilość jest raczej umiarkowana. Podobnie tonacja pomieszczenia, jasna barwa jest uniwersalną, ciepłą, lecz z drugiej strony daleko stylowi skandynawskiemu do nieomal szpitalnej bieli i minimalizmu. Innymi słowy, styl skandynawski pozwala na proste i efektowne połączenie klasycznych oraz prostych kształtów z nowoczesnym designem. Jest więc styl skandynawski swoistym kompromisem, pomiędzy klasyczną formą, a współczesnymi trendami w dziedzinie designu.

Przykładowa aranżacja wnętrza

Meble w stylu skandynawskim

W salonie w stylu skandynawskim nie może zabraknąć dwóch rzeczy: wygodnych mebli i światła.  Wyposażenie na ogół jest stosunkowo proste, lecz nie brak mu też wygodniejszych elementów. Szczególną popularnością cieszą jako dodatki różnego rodzaju poduszki, pufy lub otomany, które w połączeniu z komfortowymi sofami czy kanapami pozwalają nam wygodnie się rozsiąść. Natomiast w przypadku pozostałych mebli, czyli stołów, szafek czy półek, elementem dominującym jest naturalność, czyli drewno. Forma wyposażenia na ogół jest prosta, meble w salonie pozbawione są rzeźbień lub elementów dekoracyjnych, lecz to właśnie to dodaje im uroku. Oczywiście, jeżeli obawiamy się samodzielnego zakupu poszczególnych elementów wyposażenia, to możemy sięgnąć także po gotowe komplety mebli skandynawskich, co da nam praktycznie 100% gwarancję harmonii i spójności kompozycji.

Wykończenie salonu i dodatki dekoracyjne

Wykończenie salonu zainspirowanego stylem skandynawskim nie jest wcale trudne. Warto przede wszystkim pamiętać, że musi on być jasny i zarazem ciepły, co bardzo łatwo osiągnąć, łącząc ze sobą dodatkowe punkty świetlne w postaci lampionów lub innych lamp z kominkiem. Oczywiście też, prawdziwy kominek trudno nam będzie zainstalować w bloku, lecz w tej sytuacji możemy sięgnąć po tak zwane kominki ekologiczne, które nie pełnią funkcji grzewczej, a jedynie ozdobną. Niezbędnym dodatkiem jest także miękki i ciepły dywan na podłodze, która powinna być drewniana lub drewno imitować. Stąd też najczęściej spotykamy w skandynawskim salonie panele podłogowe, lub w przypadku wykorzystania tradycyjnego kominka płytki drewnopodobne. Ogólny wystrój salonu powinien być utrzymany w tonacji bieli, beżu i szarości, choć kolorystyczne akcenty w postaci barwnych poduszek lub ozdobnych kloszy także będą ciekawym dodatkiem dekoracyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *