Styl Art Deco, do salonu i jadalni

Jest wiele ciekawych szkół aranżacji, lecz prezentowany dziś styl Art Deco jest niewątpliwie trendem nietrudnym w realizacji, a prawdziwie efektownym!

Czym jest i jak powstał styl Art Deco

Odpowiadając na pytanie, czym jest styl Art Deco,warto wyjaśnić w kilku słowach jego genezę i znaczenie nazwy. Otóż nazwa tego stylu pochodzi od tytułu wystawy Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes z 1925 roku. W ramach tej ekspozycji zaprezentowano szeroki wachlarz przedmiotów użytku codziennego oraz, równie liczną, grupę przedmiotów dekoracyjnych. Podczas tego wydarzenia wiodący projektanci i artyści planowali rozpropagować przedmioty o wysokiej wartości estetycznej, które wyróżniałby synkretyzm, kontrastowe barwy oraz proste i geometryczne formy. Warto dodać, że niektórzy spośród znawców dopatrują się genezy tych aranżacji w dekoracjach baletowych z 1909 roku, które wpisywały się w późniejsze założenia tej szkoły.

Pokój dzienny w stylu Art Deco. Panele podłogowe, skórzane sofy, dekoracyjna lampa i płytki ścienne.
Modny pokój dzienny w stylu Art Deco. Dobrze widoczne są drewniane panele podłogowe, wygodne sofy, ozdobna lampa i płytki ścienne o ciekawej fakturze.

Charakterystyka ogólna nurtu

Cechą charakterystyczną, która wyróżnia tę szkołę, jest niewątpliwie jej nieprzemijająca elegancja. Można powiedzieć, że jest to inspiracja dla osób ceniących sobie luksus, które są gotowe zaakceptować nieco większe koszty realizacji projektu, w zamian za wizję komfortu i szyku. W założeniach szkoły Art Deco znamiennie rozpoznawalną jest również uwaga, jaką przywiązuje się do wartości dekoracyjnej wykorzystanych materiałów. Wyposażenie powinno mieć klasę, a dekoracje powinny być w dobrym gatunku. W praktyce oznacza to, że w pomieszczeniach tych często, i w dużej ilości, napotkamy egzotyczne drewno w postaci boazerii lub mebli, uformowane z pietyzmem okucia z chromowanej stali, brązu czy srebra. Prawie zawsze w takich wnętrzach na podłodze, nierzadko też i na ścianach, pojawią się płytki marmurowe. Te ostatnie, ze względu na wysoką cenę naturalnego kamienia, możemy zastąpić, równie atrakcyjnymi wizualnie, płytkami marmuropodobnymi. Alternatywą jest też wybór parkietu z naturalnego drewna.

Przykładowa aranżacja salonu z wykorzystaniem płytek marmuropodobnych Calacatta Blanco Glossy, które doskonale pasują także do kompozycji w stylu Art Deco. Model ten, jak i wiele innych wzorów płytek z marmuru lub marmur imitujących, jest dostępny w ofercie sklepu internetowego Modnydom24.pl w kategorii płytki marmurowe.

Jakie meble wybrać do salonu w stylu Art Deco?

Wybierając meble do salonu, musimy pamiętać, by ich wygoda i użyteczność szła w parze z reprezentacyjnym wyglądem. Jednym słowem meble w tym stylu muszą być piękne. Fotele i kanapy nierzadko posiadają obfite, obłe kształty, a stoły, krzesła i regały wyglądają bardzo solidnie. Spoglądając na wspomniane komody czy biurka, dodatkowo jeszcze wyszlifowane na połysk, można odnieść wrażenie, że są one nieco zbyt ciężkie. Faktycznie taka jest uroda tych mebli, lecz i temu możemy zapobiec, wybierając szafy z licznymi przeszkleniami, dzięki nim będą one optycznie nieco bardziej delikatne. Nie tylko w dekoracjach, lecz również wśród mebli dostrzeżemy liczne kształty geometryczne w postaci trójkątów, gwiazd czy rombów. Spośród barw mebli, a zarazem i całej kompozycji, królują klasyczne kolory: biel, czerń szarości oraz beże. Niemniej jednak bardzo ładnie będą się komponowały także akcenty w zdecydowanych brązach, czerwieniach czy odcieniu ciemnej zieleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *