Styl boho w naszym domu

Bogactwo wzorów

Francuski styl boho to bez cienia wątpliwości bogactwo wzorów i ornamentów. Zadaniem ich jest podkreślenie synkretyzmu, leżącego u podstaw tej szkoły aranżacji. Przykładowo łącząc marokańskie arabeski z ludowymi haftami czy też z rustykalnymi zdobieniami, nadal uzyskujemy spójny, charakterystyczny dla tego stylu, efekt misz-masz. Warto pamiętać, że w stylu boho doskonale odnajdą się także wzorzyste, lub wręcz pstrokate, tapety oraz dywany o interesujących wzorach geometrycznych. W wystroju tego typu jest również miejsce dla ozdobnych płytek ściennych, czy dekoracyjnych płytek podłogowych, gdyż wybór elementów wykorzystywanych w stylu boho jest naprawdę kwestią indywidualną i pozostawia projektantowi bardzo szerokie pole manewru pozwalające na kreowanie własnych fantazji.

Najlepsze są meble z historią

Wybierając meble odpowiednie do zastosowania we wnętrzach inspirowanych stylem boho, warto sięgnąć po przedmioty, które mają swoją historię. Niekoniecznie muszą to być meble wyszukane na targu staroci, również w sklepach internetowych czy w butikach można trafić na celowo postarzane wyposażenie czy meble w stylu vintage, które będą dla nas idealne. Ciekawym sposobem na danie drugiego życia starym meblom jest choćby ich przemalowanie, można również wykorzystać stoły i szafki w nowych, niecodziennych rolach. Podstawowym materiałem mebli w stylu boho jest drewno, lecz by przełamać wrażenie ich ciężkości, ponieważ antyczne meble bywają stosunkowo masywne, można dopełnić kompozycji np. stolikiem lub krzesłami z bambusa, uzyskując pożądany efekt. Takie połączenie nie tylko będzie prezentowało się ciekawie, lecz także nada całej kompozycji nieco, tak potrzebnej, lekkości.

Okragły drewniany stolik
Okrągły stolik firmy La Forma z drewna tekowego

Minimal boho, czyli coś dla minimalistów

Intrygującą odmianą tej szkoły jest również styl zwany minima boho. Aranżacje te starają się naśladować klimat egzotycznych wnętrz. W stylu tym bardzo charakterystyczna jest rola bieli, która niejako jest głównym aktorem.  Biel może być wszak kolorem, który spaja ze sobą wszystkie eklektyczne elementy. Całość warto uzupełnić także o plecione meble, np. krzesła rattanowe, i egzotyczne rośliny. Projekty wzorowane na tym stylu wyróżniają się luzem i imitują w pewnym stopniu wystrój azjatyckich domków plażowych, które wypełniają powściągliwe barwy typowe dla skandynawskich wnętrz.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Decydując się na styl boho, warto pamiętać jeszcze o kilku drobnych detalach. Przede wszystkim boho to styl artystów, intelektualistów i estetów. Dlatego też już z natury jest on wolny od reguł, jest on nieco nonszalancki.  Często łączy się go także z trendem znanym jako urban jungle, czyli tworzeniem projektów pomieszczeń z udziałem egzotycznej roślinności pod postacią drzewek bonsai, palm lub figowców w dużych i zdobionych donicach. Ten akcent w postaci żywej zieleni tworzy naturalną harmonię z dominującymi drewnianymi meblami. W przypadku, gdybyśmy zdecydowali się na meble tapicerowane lub na dekoracyjne poduszki, to również i ich poszewki powinny być utrzymane w awangardowym i barwnym stylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *