Wybierz odpowiednie płytki dla siebie, czyli miniporadnik

Jakie płytki są mrozoodporne?

Wybierając płytki na taras, wskazanym jest pamiętać, że nie każda ceramika sprawdzi się w warunkach związanych z oddziaływaniem czynników atmosferycznych, w szczególności mowa tu o wilgoci i niskich temperaturach. Zapewne pamiętają Państwo fizyczną prawidłowość, że woda, po zamrożeniu, zwiększa swoją objętość i może rozsadzić butelkę, podobne ryzyko istnieje także w przypadku płytek balkonowych i tarasowych. Wystarczy kilka jesiennych deszczy i nocnych przymrozków, a struktura płytek może ulec uszkodzeniu. Właśnie dlatego powinniśmy wybrać płytki mrozoodporne, w tej zaś roli najczęściej występuje tak zwany gres podłogowy. Dzięki temu, że niektóre modele takiej ceramiki mają współczynnik chłonności wody na poziomie 0,5%, są one bardziej odporne i przetrwają również nasze polskie zimy.

Jakie płytki są antypoślizgowymi?

Nie tylko wśród osób starszych, lecz i pomiędzy rodzicami małych dzieci pojawia się niekiedy pytanie o płytki antypoślizgowe, czym one są oraz w jaki sposób odróżnić je od tych zwykłych. Zainteresowanie to świadczy niezbicie o wzroście świadomości konsumentów, którzy chcieliby nabyć nie tylko ceramikę piękną, lecz i bezpieczną. Najczęściej spotykamy antypoślizgowe płytki w łazienkach, nierzadko też i w kuchniach, czyli w miejscach, gdzie istnieje duże ryzyko zawilgocenia powierzchni i związanego z tym upadku. Upadek taki może być szczególnie dotkliwy właśnie dla małych dzieci lub osób o mniejszej sprawności, spowodowanej wiekiem. Ryzyko to mogą zminimalizować płytki antypoślizgowe klasy R9 lub wyższej, przy czym R9 uznawane jest za standard minimalny. W przypadku, gdy istnieją przesłanki do zastosowania jeszcze bezpieczniejszego rozwiązania, to możemy sięgnąć po antypoślizgowe płytki podłogowe w standardzie R10, w zastosowaniach domowych powinny one podołać każdemu zadaniu, zapewniany przez nie wzrost bezpieczeństwa z pewnością zrekompensuje nieco wyższą cenę.

Czy płytki heksagonalne pasują do klasycznych wnętrz?

Miłośnicy klasyki często zastanawiają się, czy wybór płytki heksagonalnej do salonu jest dobrym pomysłem. Przecież jest to kształt wybitnie uznawany za nowoczesny, a więc może w praktyce nie pasować on zbyt dobrze do mebli vintage i dobranych do nich dodatków dekoracyjnych. Na szczęście tak nie jest, ważniejsza od kształtu płytki jest bowiem ich barwa i rodzaj zdobienia. Przykładowo na rynku są dostępne także kamieniopodobne płytki heksagonalne do jadalni w stylu klasycznym, są także i kafelki barwione, które dają ciekawy efekt wizualny. Nie tylko nie naruszą one kanonu kompozycji, lecz kształt heksagonu będzie stanowił powiew świeżości w aranżacji, będzie on też podkreślał dobry gust właściciela i jego podążanie za współczesnymi innowacjami w ponadczasowych inspiracjach.

płytki patchworkowe do domu

Jak stworzyć kompozycję patchworkową z płytek?

Tworząc kompozycję patchworkową z płytek podłogowych lub ściennych, mamy zazwyczaj dwie drogi. Pierwszą z nich jest zakup już gotowych płytek patchworkowych, gdzie w jednej paczce znajdziemy kafelki o różnych rodzajach zdobienia, lub też zakup kilku rodzajów płytek, które dopiero po połączeniu dadzą nam patchworkową aranżację. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ze sobą te dwie alternatywy i przeplatać płytki patchworkowe z dokupionymi oddzielnie klasycznymi płytkami, lecz jest to już nieco trudniejsze. Mając na uwadze koszt ewentualnej pomyłki, naprawdę warto skorzystać w takim przypadku z usług projektanta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *