Dywany, pomysł na aranżację każdego pomieszczenia – część 1

Dywan podłogowy może kojarzyć się nam z nieco starszymi inspiracjami, kiedy to korzystano z nich, by ukryć niezbyt ciekawe wykładziny czy panele. Faktycznie, w minionej epoce była to powszechna praktyka. Dodatkowo również i dywany były produkowane niejako masowo, bez troski o ich walory dekoracyjne. Dziś jednak wybór jest o wiele większy, istnieją dywany do wnętrz klasycznych i nowoczesnych. Również i jakość uległa zmianie, jest ona na ogół lepsza od tego, co pamiętają nasi rodzice lub dziadkowie z czasów PRL.

Dywany dla miłośników klasyki i współczesnych klimatów

Dzięki bogactwu modeli i materiałów nie jest trudne zakupienie modeli dywanów do praktycznie każdego rodzaju pomieszczenia w naszym domu. Nie ma nawet znaczenia, czy jesteśmy miłośnikami stylu vintage, czy boho. W pierwszym przypadku sięgniemy, rzecz jasna, po dywany utkane z naturalnych surowców, także modele wzorzyste, nieco orientalne, będą tu najlepszym wyborem. Miłośnicy niebanalnych projektów postawią natomiast na trochę mniej znane materiały, niekoniecznie  te pochodzenia naturalnego. Czasami dywany syntetyczne potrafią przykuć uwagę bogactwem kolorów i energetycznych barw, te właśnie będą szczególnie cenionym dodatkiem w domu osób ceniących sobie nieprzeciętny styl boho. Warto również mieć na uwadze, że wykonane z tworzywa sztucznego dywany nierzadko mają właściwości antyalergiczne, choć takie też posiada na przykład dywan jedwabny, oraz mogą być stosowane w wilgotnych pomieszczeniach, czyli na przykład w łazienkach, jako tak zwane dywaniki łazienkowe.

Szukasz modnego dywanu? Sprawdź naszą ofertę w kategorii dywany.

Jakie są rodzaje dywanów naturalnych?

Dywany naturalne są najbardziej klasyczną dekoracją podłogi, choć wybierane są one także do nowoczesnych aranżacji i stanowią swoistą wersję dekoracji na podłogę.  Istnieje, rzecz jasna, bardzo wiele ich odmian, lecz wymieńmy tu tylko te najistotniejsze.

  • Dywany wełniane – dywany wełniane cieszą się szczególnie dobrą opinią ze względu na swoją miękkość, zdolność izolacji cieplnej i akustycznej, a ponadto za piękno i dodatkowy atut – często ręczne tkanie. Szczególnie cenione są egzemplarze wykonane z wełny z pierwszego strzyżenia lub z owiec nowozelandzkich, aczkolwiek istnieją także modele dywanów z wełny wielbłądziej.
  • Dywany z bawełny – spotykają się z zainteresowaniem klientów głównie z racji swojej ceny, acz nie tylko. Można bowiem prać je w pralce, co stanowi duży walor, są miękkie oraz mają ciekawe i nieblaknące z czasem barwy. Niestety, z czasem mogą ulegać one mechaceniu, są mniej trwałe od modeli wełnianych.
  • Dywany z jedwabiu uznawane są za szlachetny gatunek, jest w tym również nieco prawdy. Jednakże  wiąże się to z ich wyższą ceną. Poza tym są one mniej odporne na insekty i grzyby, lecz rekompensuje to ich lekkość oraz odporność na blaknięcie.
  • Dywany z sizal – są one przede wszystkim polecane dla alergików, są to bowiem dywany antyalergiczne.  Ich główną zaletą jest wytrzymałość oraz łatwość utrzymania ich w czystości, niestety wiąże się to z trochę mniej ozdobnym designem i nieco szorstką fakturą
  • Dywany z juty – wyróżniają się na rynku dużą oryginalnością. Są trwałe, a ręcznie plecione modele są zazwyczaj bardzo dobrej jakości. Jednakże pomimo swojej uniwersalności, liczba dostępnych wzorów jest stosunkowo niewielka, a ponadto mają one nieco surowy wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *