Jadalnia z aneksem? Sprawdź nasze pomysły!

Aneks w jadalni: wydzielony, czy odseparowany?

Mając do dyspozycji jadalnię połączoną z kuchnią (zwaną w takich sytuacjach aneksem kuchennym) warto na początku postawić sobie pytanie, czy chcielibyśmy urządzić to pomieszczenie, oddzielając od siebie część gospodarczą i część rekreacyjną, czy może wręcz przeciwnie. Zależnie od naszego wyboru będziemy też musieli podjąć liczne decyzje dotyczące: zakupu odpowiednich płytek podłogowych, zwykle pastelowych lub białych kafelków do aneksu kuchennego, trwałych mebli w postaci szafek kuchennych, lamp i innych dekoracji ściennych. Dla przykładu wybór beżowawych płytek metro oraz antypoślizgowych płytek podłogowych w brązowej tonacji pozwoli nam na łatwe uczynienie przestrzeni technicznej mniej widoczną, gdyż barwy te będą nikły w połączeniu z panelami podłogowymi i bardzo popularnymi meblami do salonu, stylizowanymi na naturalne drewno. Z drugiej zaś strony, gdy wybierzemy płytki mozaiki lub płytki patchworkowe, a sam aneks oddzielimy od pokoju dziennego wyspą kuchenną, zamiast stołu kuchennego, to będziemy mogli stworzyć aranżację opartą na zasadzie kontrastu. Nie mniej istotne jest oświetlenie, podwieszane lampy sufitowe, które będą oświetlały część kuchenną „zintegrują ją” z resztą naszego mieszkania, a rozdzielenie źródeł światła i możliwość pozostawienia aneksu zacienionego będzie separowało go od przestrzeni wypoczynkowej.

Klimatyczny salon z wyspa kuchenną.
Klimatyczna aranżacja eleganckiego salonu. Drewniane meble oraz panele podłogowe doskonale pasują do dekoracji ściennych i blatu w stylu lastryko.

Wystrój i wyposażenie mini salonu, czyli części rekreacyjnej jadalni

Jak już wspomnieliśmy, wystój tej powierzchni i wyposażenie, które kupimy w sklepie, jest związane z przyjętą przez nas wizją dotyczącą oddzielenia, bądź połączenia kuchni z salonem. Warto jednak pamiętać o kilku dobrych radach. Nawet jeżeli zdecydujemy się kontuar kuchenny z blatem, to nie zaszkodzi też umieścić w sąsiedztwie rozkładanej kanapy lub minimalistycznej sofy niewielkiego rozkładanego stołu, czyli tak zwanego stolika kawowego. Mebel ten okaże się przydatny, gdy przyjdzie nam podjąć dodatkowych gości lub zechcemy spożywać posiłek, oglądając np. ulubiony film. Mając na uwadze ewentualną wizytę gości, nie zaszkodzi również zakupić, oprócz krzeseł lub zastępujących je nowoczesnych hookerów barowych, jednego lub dwóch taboretów bądź puf. W wielu, spośród tych dostępnych w sklepach modeli, będziemy mogli przechowywać swoje drobiazgi, a dodatkowe siedziska zawsze się przydadzą. Ponadto stylowe sofy czy modne hookery będą także stanowiły cenną część aranżacji naszego pokoju dziennego. W stylach klasycznych warto postawić jednak na bardziej tradycyjne meble w postaci foteli, szafek z szufladami, komód czy regałów w kolorze naturalnego drewna, dodajmy, że jasne meble są uznawane za bardziej odświeżające. W nowoczesnych kompozycjach meble te powinny raczej być utrzymane w tonacji bieli i czerni, podobnie jak i plakaty ścienne, obrazy czy inne dodatki dekoracyjne. Osoby o tradycyjnych gustach będą preferowały natomiast ozdobne żyrandole, w wiszących lub stojących lampach, oraz nieco egzotyczne dywany shaggy. Dywany takie bardzo ładnie prezentują się na imitujących drewno panelach podłogowych, lecz równie interesującym tłem są naśladujące marmur płytki gresowe.

Jak więc urządzić salon połączony z jadalnią tego nie wie nikt, gdyż zależy to wyłącznie od naszych wizji, lecz mamy nadzieję, że pewnych inspiracji dostarczyliśmy Wam w tym artykule!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *