Modne wnętrza z delikatną nutą stylu Shabby Chic

Osoby decydujące się na stworzenie autorskiej aranżacji mieszkania często wzorują się na nowatorskich trendach, jednym z nich jest styl zwany Shabby Chic.

Styl Shabby Chic, krótka historia i generalna charakterystyka


Wśród licznych wnętrzarskich trendów ostatnich lat nadspodziewanie dużą popularność zyskuje styl Shabby Chic. Jest to ciekawa wizja i zarazem sposób aranżacji wnętrz, który koncentruje się na wykorzystaniu w projektach starych lub też celowo postarzanych mebli, płytek czy dekoracji. Domy inspirowane tym stylem najczęściej wyróżnia delikatna, nierzadko pastelowa, tonacja zastosowanych farb oraz mebli.

O ile podejście do wykończenia i wystroju wnętrz może wydawać się lekko awangardowe, czy ekstrawaganckie, to nie jest to zupełnie nieznana inspiracja. Shabby Chic zapoczątkowany został w Wielkiej Brytanii (gdzie w latach osiemdziesiątych po raz pierwszy użyto jego nazwy) jako elegancki styl, będący jednakże w swoistej opozycji do sentymentalnego stylu, tak zwanego: POP Victoriańskiego.

Dekoracyjne pudełki
Pudełko jako dodatek dekoracyjny w stylu Shabby Chic

Meble i dodatki w stylu Shabby Chic

Jak można by się domyślać kluczowym elementem w aranżacji salonu, jadalni czy sypialni w stylu Shabby Chic będą meble albo dodatki, które określamy zwykle wspólnym mianem vintage. Najcenniejsze w takich projektach są przedmioty z historią, które mają przynajmniej 20 lub 30 lat. Nie są to jednak antyki, na to określenie takie, w pełnym tego słowa znaczeniu, zasługują sprzęty, które mogą się pochwalić przynajmniej 100-letnią historią. Jak już wspomniano styl Shabby Chic to barwy pastelowe, czyli w szczególności róż, beż, żółć i błękit. Jednak prócz barw istotny jest także sposób ich nakładania, a ten jest nieco nieortodoksyjny. Otóż dekoracyjne malowanie polega w tym stylu na pokryciu danego elementu wyposażenia kilkoma kolejnymi warstwami farby, powinno się to odbywać w taki sposób, by przez następną warstwę prześwitywała poprzednia barwa. Jednakże równie często meble są utrzymane w białej tonacji lub pozostawione wręcz w oryginalnej barwie naturalnego drewna. Ponadto cechą charakterystyczną jest również stosowanie kabriolowych nóg do mebli w tym stylu i pojawiają się one szczególnie często w elementach wyposażenia takich jak szafy, komody czy stoliki kawowe.

Fotel pokryty kwiatami
Stary fotel w aranżacji Shabby Chic

Dla kogo jest ten styl?

Na koniec warto odpowiedzieć jeszcze na jedno pytanie, dla kogo są dedykowane wnętrza w stylu Shabby Chic? Bez cienia wątpliwości dekoracje w stylu Vintage, czyli meble z historią czy postarzane płytki docenią osoby poszukujące czegoś nowego do inspiracji. Dotyczy to szczególnie mocno osób o nieco artystycznej duszy. Trudno to zakwestionować, gdyż wnętrza inspirowane wizją Shabby Chic prezentują się zarówno przytulnie, jak i bardzo efektownie. To doskonała propozycja do każdego domu, szczególnie warta polecenia, kiedy chcesz urządzić romantyczną sypialnię lub salon. W pewnym sensie styl Shabby Chic jest też podobną, lecz mimo wszystko, alternatywą dla wywodzącego się z Japonii stylu Wabi Sabi. Choć oba z nich stawiają na wyposażenie i aranżacje nadgryzione zębem czasu, to przyglądając się dokładniej zdjęciom przykładowych projektów, dostrzec można niewielkie, acz istotne różnice w podejściu do aranżacji wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *