Nowy rok, nowe możliwości aranżacyjne

Nowy rok zwykle staje się okazją do podjęcia pewnych postanowień, które nierzadko dotyczą także odnowienia lub przearanżowania części naszego domu. Jednym z takich hitów sezonu 2022 zapowiadają się minimalistyczne inspiracje. Trend ten, choć nie jest czymś całkowicie nieznanym, przeżywa obecnie swój swoisty renesans i sięga po niego coraz więcej osób.

Minimalizm, możliwość wykorzystania w każdym pomieszczeniu


Styl minimalistyczny jest z natury bardzo uniwersalny, nie wymaga on żadnych określonych warunków lokalowych. Oznacza to, że bez trudu stworzymy taki projekt dla większego salonu, jak i do malutkiej łazienki w bloku. Istotne jest jednak uświadomienie sobie, że nurt ten nie jest przeznaczony dla wszystkich, nie polubią go osoby ceniące sobie mnóstwo ozdobnych dodatków czy kolorowych gadżetów. Nie oznacza to bynajmniej, że jesteśmy skazani na brak dodatków dekoracyjnych, mogą się one pojawić, lecz raczej pod postacią pojedynczej, nowoczesnej grafiki, czy ozdobnie kutej, metalowej półki lub wieszaka na ścianie.

Kuchnia w tonacji bieli

Minimalistyczne meble, to przede wszystkim prostota i staranny wybór

W minimalistycznym salonie, jadalni lub łazience zwykle jakość znaczy więcej niż ilość. W praktyce oznacza to, że każdy element umeblowania, stolik, krzesło czy szafka, musi być starannie dobrany i nieść ze sobą także wartość dekoracyjną. Jest tak, gdyż prosta forma i połączenie drewna, metalu oraz szkła potrafi wnieść coś nowego, może stać się odświeżającym elementem wyposażenia, zaskakującym, a jednak nadspodziewanie funkcjonalnym.

Nowoczesna sypialnia

Podłogi i ściany, to zarówno tapety, jak i panele

W minimalistycznych kompozycjach nie może zabraknąć paneli podłogowych. Szczególnie korzystnie w takich zastosowaniach prezentują się te, które imitują naturalne drewno. Rzecz jasna, ich odcień powinien być nieco jaśniejszy od modeli dedykowanych do klasycznych wnętrz. Natomiast w przypadku ścian dobrym wyborem wydają się tapety. Najbardziej godne uwagi są modele umożliwiające ich późniejsze mycie. Pod względem wzornictwa tapety ścienne powinny raczej poruszać się w okolicach różnych odcieni bieli, czerni i szarości. Delikatne, pastelowe wstawki są dopuszczalne, lecz ilość wzorów dekoracyjnych powinna pozostać zdecydowanie umiarkowana.

W kuchni i łazience najlepsze będą kafelki

Minimalistyczna kuchnia i łazienka jest miejscem, które wiele zyska dzięki ceramice. Pomimo tego, że ponownie królować w niej będą podstawowe barwy, z dominacją bieli i czerni, to jednak istnieje możliwość uzyskania ciekawego efektu designerskiego. Możemy przede wszystkim sięgnąć po kafelki heksagonalne, które zaskoczą niecodziennym kształtem. Alternatywą jest układanie klasycznych, prostokątnych płytek w jodełkę, czyli pod kątem. Warto w tym miejscu dodać, że w mniejszych kuchniach i łazienkach lepiej sprawdzą się kompozycje z dużą ilością bieli na ścianach i podłogach, gdyż nie tylko optycznie rozjaśnią one pomieszczenie, ale też uczynią je jaśniejszym.

A czy Wy macie może jakieś aranżacyjne postanowienia noworoczne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *