Stwórz luksusowe wnętrze ze stylem francuskim

Styl francuski to aranżacje łączące lekkość i niewymuszoną elegancję. Zapraszamy do bliższego poznania tej szkoły! Jest ona szczególnie warta uwagi, gdyż umiejętnie zaaranżowany salon, a nawet i jadalnia, może pełnić funkcję zarówno przytulnego miejsca do wypoczynku z rodziną, jak i eleganckiego pokoju, który stanie się naturalnym miejscem do podejmowania gości.

Styl francuski, czyli geneza szkoły

Nasz dzisiejszy bohater, styl francuski, w aranżacji wnętrz ma ugruntowaną pozycję już od dawna. Trend ten swój początek ma jeszcze XVII wieku, czyli w okresie panowanie we Francji króla Ludwika XIV. To właśnie w tych latach wykształcił się wzór stawiający na wszechobecny przepych, lekkie i stonowane barwy oraz stosowanie we wnętrzach charakterystycznych, często przyozdobionych rzeźbieniami, mebli. Przykładem takiego projektu w stylu francuskim jest znany nam wszystkim, choćby tylko z fotografii, pałac w Wersalu. Za sprawą swojej luksusowej elegancji, pomieszczenia inspirowane tymi założeniami, od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. W domu zaprojektowanym zgodnie z założeniami stylu francuskiego efektownie prezentuje się praktycznie każdy pokój, dotyczy to zarówno sypialni, jadalni, ale także, lub raczej głównie, salonu.

Przykładowa aranżacja francuskiego salonu

Ogólna charakterystyka aranżacji w stylu francuskim

Chcąc stworzyć efektowne kompozycje, zgodne ze stylem francuskim, potrzebujemy odpowiednio dużej przestrzeni. Szkoła ta nie sprawdzi się we wnętrzach małych, o wiele lepiej nadadzą się wysokie lokale w starszych kamienicach, gdzie do dyspozycji mamy duże pokoje. Pamiętajmy, że w paryskich mieszkaniach podstawą są wspomniane wysokie sufity, liczne duże okna oraz ściany pokryte dekoracyjną sztukaterią, podłączone w miejsce dawnych pieców węglowych marmurowe kominki, czy ułożone w jodełkę, drewniane parkiety lub panele podłogowe. Wreszcie meble, niezależnie czy mówimy o szafkach, sofach czy stołach, powinny wyglądać lekko i elegancko zarazem. Nawet, gdy dysponujemy nieco mniejszą przestrzenią lub decydujemy się na odrobinę bardziej masywne meble, to stosując jasne otoczenie, możemy uniknąć niechcianego efektu zagracenia. Najlepiej jest jednak już na wstępie wybierać do salonu meble o miękkich, opływowych kształtach. Przytulny i wytworny klimat tworzą też tkaniny, obicia mebli, poduszki oraz wysokiej jakości kotary okienne.

Meble mogą być też wykonane z nowoczesnych materiałów, czarne krzesło Louis firmy La Forma. Model dostępny jest w sklepie internetowym w zakładce krzesła.

Salon i jadalnia, kilka porad aranżacyjnych

Pomimo dominacji połączenia bogato zdobionych mebli i monochromatycznej palety barw, francuski salon nie powinien być klasyfikowany jako pozbawiony duszy. Wręcz przeciwnie, domy w stylu francuskim sprawiają raczej wrażenie, jakby cały projekt został stworzony bez zbędnego wysiłku. Choć eleganckie, to jednak niektóre meble wyglądają na lekko wysłużone, a na półkach pojawiają się rozmaite rodzinne pamiątki czy elementy dekoracyjne. Nierzadko we francuskim salonie zagości też i regał z książkami w ozdobnych oprawach. W takim francuskim pokoju dziennym niezbędna jest także wygodna sofa lub ozdobna kanapa i niewielki stolik kawowy, w jadalni zaś nie może zabraknąć drewnianego stołu i krzeseł. Salon stworzony w stylu francuskim to także stonowane i nieco pastelowe barwy. Polecane są przede wszystkim różne odcienie beżu, nieco mleczna biel oraz subtelne odcienie błękitu. Warto jednak dodać, że ściany w salonie można zarówno pomalować, jak też wyłożyć boazerią czy nawet bogato zdobionymi tapetami. W przypadku mebli do salonu, prócz barwy naturalnego, często polerowanego na połysk, drewna, można sięgnąć po wyposażenie z dodatkami wykonanymi ze srebra lub mosiądzu, czy z akcentami w tonacji ognistych czerwieni lub głębokiego fioletu. Pamiętajmy, że elegancki salon w stylu francuskim powinien swoim wyglądem nawiązywać do urządzonych z przepychem wnętrz w stylu pałacowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *