Styl boho w naszym domu

Styl boho jest jednym z tych trendów, które coraz częściej wkraczają do naszych domów, lecz ich popularność jest jeszcze niewielka. Warto więc przyjrzeć się mu bliżej.

Trochę historii

Francuskie wnętrza kojarzą się nam zwykle z przepychem i elegancją, gdyż pierwszym przywoływanym obrazem jest najczęściej wystrój pałacu w Wersalu z jego bogato zdobionymi meblami i licznymi kunsztownymi ozdobami. Jednak kultura francuska jest o wiele bardziej różnorodna, a tym samym i bogactwo stylów występujących w projektach pomieszczeń.Wśród takich mniej znanych nurtów pojawia się na przykład styl prowansalski, czy właśnie styl boho. Narodził się on na przełomie XVIII i XIX wieku, a jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa la bohème, oznaczającego cyganerię, czyli grupę artystów żyjących według własnych – odmiennych – zasad. Artyści ci nie wpisywali się w kanon współczesnego im społeczeństwa, niejednokrotnie nosili zniszczone bądź luźne ubrania czy urządzali wnętrza, intuicyjnie dobierając sprzęty, nie zważając na panującą wokół modę. 

Ogólna charakterystyka stylu boho

Na wstępie warto zaznaczyć, że styl boho bazuje przede wszystkim na naturalności. Są to więc zarówno naturalne materiały, jak i kolory. Często spotykamy w nim drewno, glinę, miedź, kamień czy wiklinę, gdyż bardzo dobrze komponują one z kolorowymi dywanami czy innymi ozdobami, których mocne i żywe barwy są bardzo ważnym elementem kompozycji. Styl boho ma również jedną rzecz wspólną ze stylem patchworkowym, mianowicie oba polegają na łączeniu pozornie różniących się materiałów i wzorów. W stylu boho liczy się przede wszystkim swoboda i wygoda użytkownika.

Wygoda i styl

Pomieszczenie inspirowane  projektami francuskiej cyganerii artystycznej jest wnętrzem idealne nadającym się do odpoczynku. Trudno bowiem nie czuć się komfortowo wśród swoich ulubionych przedmiotów. Z drugiej jednak strony, styl boho to nagromadzenie tkanin o ciekawych fakturach, kolorów oraz niecodziennych dodatków dekoracyjnych. Decydując się na stworzenie projektu salonu czy sypialni w takim stylu, można pozwolić sobie na dużą kreatywność i liczne osobiste akcenty, np. pamiątki z zagranicznych podróży, pocztówki czy też wreszcie przedmioty o wartości sentymentalnej. Nie powinno zabraknąć również i innych dodatków dekoracyjnych w postaci obrazów lub przyciągających spojrzenie grafik, wnętrze ma być przytulne i jednocześnie nieformalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code