Styl boho w naszym domu

Styl boho jest jednym z tych trendów, które coraz częściej wkraczają do naszych domów, lecz ich popularność jest jeszcze niewielka. Warto więc przyjrzeć się mu bliżej.

Trochę historii

Francuskie wnętrza kojarzą się nam zwykle z przepychem i elegancją, gdyż pierwszym przywoływanym obrazem jest najczęściej wystrój pałacu w Wersalu z jego bogato zdobionymi meblami i licznymi kunsztownymi ozdobami. Jednak kultura francuska jest o wiele bardziej różnorodna, a tym samym i bogactwo stylów występujących w projektach pomieszczeń.Wśród takich mniej znanych nurtów pojawia się na przykład styl prowansalski, czy właśnie styl boho. Narodził się on na przełomie XVIII i XIX wieku, a jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa la bohème, oznaczającego cyganerię, czyli grupę artystów żyjących według własnych – odmiennych – zasad. Artyści ci nie wpisywali się w kanon współczesnego im społeczeństwa, niejednokrotnie nosili zniszczone bądź luźne ubrania czy urządzali wnętrza, intuicyjnie dobierając sprzęty, nie zważając na panującą wokół modę. 

Wnętrze w stylu boho
Fotel Samantha – mebel z kolekcji firmy La Forma

Ogólna charakterystyka stylu boho

Na wstępie warto zaznaczyć, że styl boho bazuje przede wszystkim na naturalności. Są to więc zarówno naturalne materiały, jak i kolory. Często spotykamy w nim drewno, glinę, miedź, kamień czy wiklinę, gdyż bardzo dobrze komponują one z kolorowymi dywanami czy innymi ozdobami, których mocne i żywe barwy są bardzo ważnym elementem kompozycji. Styl boho ma również jedną rzecz wspólną ze stylem patchworkowym, mianowicie oba polegają na łączeniu pozornie różniących się materiałów i wzorów. W stylu boho liczy się przede wszystkim swoboda i wygoda użytkownika.

Wygoda i styl

Pomieszczenie inspirowane  projektami francuskiej cyganerii artystycznej jest wnętrzem idealne nadającym się do odpoczynku. Trudno bowiem nie czuć się komfortowo wśród swoich ulubionych przedmiotów. Z drugiej jednak strony, styl boho to nagromadzenie tkanin o ciekawych fakturach, kolorów oraz niecodziennych dodatków dekoracyjnych. Decydując się na stworzenie projektu salonu czy sypialni w takim stylu, można pozwolić sobie na dużą kreatywność i liczne osobiste akcenty, np. pamiątki z zagranicznych podróży, pocztówki czy też wreszcie przedmioty o wartości sentymentalnej. Nie powinno zabraknąć również i innych dodatków dekoracyjnych w postaci obrazów lub przyciągających spojrzenie grafik, wnętrze ma być przytulne i jednocześnie nieformalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *