Styl nowojorski, czyli inspiracje zza oceanu

Wiele spośród cenionych przez nas inspiracji wywodzi się z bliższego nam geograficznie otoczenia. Dziś pora poznać styl nowojorski!

Styl nowojorski, ogólna charakterystyka

Nie jest łatwo wskazać jednoznacznie moment powstania tego stylu, gdyż ewoluował on przez dłuższy czas, aż ostatecznie doszło do jego wyodrębnienia. Sam w sobie jest on nieprzemijającą elegancją klasyki z pewnym pierwiastkiem projektów glamour. Warto jednak podkreślić, że na ogół wymyka się on sztywnym regułom, łatwo jednak go poznać po wyważonej kolorystyce i meblach oraz innych elementach wykończenia wnętrz klasy premium.

Swoistym wyróżnikiem pomieszczeń utrzymanych w stylu nowojorskim jest także tak zwany „focal point”, czyli ujmując rzecz bardziej obrazowo: centralny punkt pomieszczenia i zarazem całej kompozycji. W przypadku salonu może być to bardzo klimatyczny stolik kawowy, w jadalni natomiast będzie to zapewne drewniany stół z krzesłami, wreszcie w sypialni ozdobne łóżko. W oparciu o wspomniany „focal point” tworzy się resztę aranżacji.

Jak urządzić pomieszczenie w tym stylu

Urządzając salon w stylu nowojorskim, warto pamiętać, że główną cechą tych projektów jest duża i otwarta przestrzeń. Niejednokrotnie więc projekt uwzględnia połączenie ze sobą salonu, kuchni, jadalni. Rzadziej łączona jest z nimi sypialnia. W stylu tym główny punkt ciężkości położony jest raczej na meble. Pojawiają się więc dekoracyjne sofy, fotele, szafki, stoły, krzesła oraz pufy w eleganckich obiciach. Dekoracje zazwyczaj są tylko drobnym dodatkiem, acz ich jakość i cena zazwyczaj jest bardzo wysoka. Dominują wśród nich współczesne obrazy czy rzeźby. Kolorystyka całej kompozycji cechuje się znaczną dowolnością, choć podstawę kompozycji stanowią zwykle biel z dodatkiem szarości i barwy czarnej. Często pojawiają się również różne odcienie szkarłatu, beżu, szmaragdowej zieleni czy dodatki bordowej barwy.

Kogo może zainteresować styl nowojorski?

Jest wiele osób, które docenią piękno tych aranżacji, lecz przede wszystkim jest to inspiracja dla osób ceniących sobie klasyczne i elegancko urządzone wnętrza. Chodzi tu o osoby pragnące wykorzystać piękne marmurowe płytki w salonie, chcące użyć w tym pomieszczeniu eleganckich mebli i dodatków dekoracyjnych. Drugą grupę docelową wielbicieli tej aranżacji stanowić będą niewątpliwie osoby potrzebujące dużo światła. Szczególnie gdy cenią sobie one również przestrzeń, a więc preferują mieszkania bez wydzielonych stref i odrzucają nadmierną różnorodność, a więc mają w sobie „pierwiastek miłośnika klasyki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *