Wakacyjny relaks z meblami ogrodowymi

Ciepłe i słoneczne dni oraz sezon urlopowy zachęcają nas do przyjemnego spędzania dłuższego czasu na świeżym powietrzu. Chociaż wiele osób planuje urlop daleko od domu, to i we własnym miejscu zamieszkania można stworzyć warunki do miłego odpoczynku, zatem warto jest zadbać o zapewnienie takiego otoczenia, które będzie sprzyjało naszemu relaksowi. Jednym z czynników, który okazuje się w tym procesie trudny do pominięcia, jest wybór odpowiednich mebli ogrodowych lub na taras.

Meble na balkon muszą być trwałe

Wprawdzie kupując wyposażenie do wnętrza naszego domu, zwracamy zwykle uwagę na wykonanie oraz solidność danej konstrukcji, to w przypadku modeli krzeseł czy stolików przeznaczonych do ogrodu sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim każdy z egzemplarzy powinien być w sposób jasny określony jako przeznaczony również do użytku zewnętrznego. Modele służące do wykorzystania wewnątrz naszego domu najprawdopodobniej ulegną bowiem bardzo szybkiemu zużyciu, mimo że wewnątrz służyłyby nam one latami. Odpowiedzialne za to są rzecz jasna warunki atmosferyczne, czyli przede wszystkim deszcz i silne słońce. Jednak nawet i w przypadku wyposażenia adresowanego na taras istnieją pewne niuanse. Przykładowo część drewnianych mebli może wymagać dodatkowej konserwacji specjalnymi preparatami, zależnie od zaleceń producenta. Inne zaś nie powinny być eksponowane na długotrwałe działanie wilgoci, co oznacza, że cały mebel lub jego część, np. poduszkę, zmuszeni będziemy schować w deszczowe dni albo zastosować specjalny pokrowiec ochronny.

Co powinno znaleźć się w zestawie wypoczynkowym do patio ogrodowego lub na taras?

O ile sama komozycja wymarzonego zestawu do relaksu jest naszą osobistą decyzją, wynikającą zarówno z warunków miejscowych, jak i z preferencji, to pewne elementy pozostaną niezmienne. Przykładowo niezbędne okażą się krzesła lub też leżaki, pod warunkiem, że dysponujemy większą i nieco bardziej ustronną przestrzenią, najczęściej pod postacią kawałka ogrodu przynależnego do wolnostojącego domu czy mieszkania w zabudowie szeregowej. W przypadku krzeseł warto jest pamiętać o podłokietnikach, znacząco podnoszących komfort użytkowania. Natomiast leżaki powinny charakteryzować się możliwością regulacji stopnia pochylenia – wysokości oparcia, zależnie od tego, czy będziemy chcieli się położyć, czy tylko usiąść i półleżąc poczytać np. książkę. Nieodzownym elementem wydaje się także stolik ogrodowy, który pozwoli nam na odłożenie na chwilę szklanki z napojem czy telefonu komórkowego. Ponadto wiele osób ceni sobie również parasole ogrodowe, dzięki którym można będzie połączyć odpoczynek na łonie natury z ograniczeniem zbyt mocnego działania promieni słonecznych w godzinach południowych.

Meble ogrodowe nie tylko na balkon!

O ile w przypadku mebli dedykowanych do wykorzystania we wnętrzu naszego domu, w jadalni czy w salonie, nie mamy wielkiego pola manewru i powinniśmy pozostawić je w domu, o tyle meble ogrodowe mogą stać się elementem lub podstawą ciekawych aranżacji także wnętrz. Szczególnie ładnie przedstawiają się modele rattanowe czy drewniane, które dzięki swojemu nieco egzotycznemu i wakacyjnemu urokowi wspaniale wkomponują się w projekty zainspirowane stylem boho. Jednak i w innych kompozycjach, chociażby tych opartych o wzorce skandynawskie, rustykalne czy w stylu heritage mamy możliwość sięgnięcia po wyroby z rattanu. Wszystko zależy tutaj od naszej wizji i od tego, w jaki sposób zdecydujemy się wprowadzić ją w życie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *