Dywany, pomysł na aranżację każdego pomieszczenia – część 2

Owalny dywan w pięknej aranżacji
Owalny dywan w klasycznej aranżacji pomieszczenia.

Dopasowanie dywanów do różnych typów pomieszczeń i wnętrz

Rozważając wybór wzoru, koloru i sposobu umieszczenia dywanów, należy pamiętać, że nie ma jednej uniwersalnej porady dla wszystkich. Wszystko zależy od naszego gustu oraz stylu, w którym będziemy projektowali nasz dom. Niemniej jednak warto zapoznać się z kilkoma uwagami, które być może okażą się przydatne.

  • W przedpokoju, co jest rzeczą oczywistą, zwykle zbiera się duża ilość piasku lub wilgotnego błota, które nanosimy do wnętrza domu. Dlatego też, umieszczony w tym miejscu, dywan z zasady powinien być bardziej wytrzymały na przetarcia. Najlepiej także, by był to model z krótkim włosiem, co ułatwi jego czyszczenie, na przykład wykonany z polipropylenu lub poliestru.
  • W przypadku kuchni i łazienki będziemy mieli do czynienia z dużym zawilgoceniem. Dlatego też najlepiej będzie zakupić dywan (lub dywanik łazienkowy) wytrzymały, a przede wszystkim odporny na wilgoć, taki w którym nie namnożą się bakterie czy grzyby. Najłatwiej będzie nam zadbać o czystość w przypadku włókien sztucznych, choć w dotyku mogą być one nieco mniej przyjazne naszej skórze. Wskazanym jest też sprawdzić, czy dywanik jest antypoślizgowy, to ważne szczególnie w łazience.
  • Kolejnym punktem jest pokój dzienny i salon, to zwykle miejsca mocno reprezentacyjne, ale też bardzo często użytkowane, z czym wiąże się większe ryzyko powstawania przetarć. Z tej to przyczyny każdy dywan, który planujemy wykorzystać w tych pokojach powinien być szczególnie wytrzymały. Optymalną cechą byłaby także odporność na plamy i zabrudzenia. Z drugiej jednak strony, musi być on elegancki i miły w dotyku. Takie połączenie mogą zagwarantować materiały, jak: wełna, jedwab, wiskoza czy  wreszcie polipropylen. Długość włosia nie ma tutaj istotnego znaczenia, może być ono krótkie, długie lub wycinane.
  • Jako dodatek do sypialni dobrze jest rozważyć miękkie dywany. Szczególnie przyjemne są w dotyku modele delikatne o długim włosie (shaggy). Wybierając taką dekorację, mamy dużą dowolność, mogą więc to być zarówno niewielkie dywaniki położone bezpośrednio przy łóżku, jak i o wiele większe egzemplarze, pokrywające większą część podłogi w sypialni. Pod względem doboru materiału, warto jest rozważyć naturalną wełnę, choć dla alergików lepszym wyborem może okazać się akryl oraz wiskoza.
  • Natomiast w przypadku dobierania dywanu dla dziecka warto jest kupić dywany bardziej wytrzymałe  i odporne na wycieranie. Zagrożeniem mogą okazać się także zabrudzenia, choć nie powinniśmy patrzeć na zakup tylko przez pryzmat trwałości. Powinny być to także dywany bardzo miękkie oraz  przyjemne w dotyku. Ważne jest również, by izolowały one dobrze od chłodnej podłogi. Generalnie dla dzieci polecane są dywany bawełniane, choć niestety trzeba się liczyć ze zwiększonymi kosztami, z racji ich częstszej wymiany. Nieco bardziej praktyczne okazują się tutaj włókna sztuczne, zatem np. dywany poliestrowe, jednak nie zawsze są one równie pięknie zdobione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *