Jak nowocześnie zaaranżować kuchnię?

Rustykalna kuchnia, by jedzenie smakowało jak u babci

Nieco inne podejście prezentują zwolennicy bardziej klasycznych inspiracji. Wychodzą oni z założenia, że wnętrze kuchni lub jadalni powinno nawiązywać do obrazów przywodzących na myśl radosne chwile, czyli pełen rodzinnego ciepła rodzinny dom dziadków. W tym celu nierzadko pojawiają się w domach osób, ceniących sobie ten wzorzec, nieco bardziej masywne meble kuchenne, obowiązkowo wykonane z drewna, oraz klasyczne płytki ścienne i podłogowe. Czasami ceramika ta bywa jeszcze specjalnie postarzana dla lepszego efektu. Łącząc to z ciepłymi i naturalnymi barwami w rodzaju różnych odcieni beżu, pastelowej zieleni, błękitu czy żółci, otrzymamy wnętrze o stosunkowo barwnym i optymistycznym charakterze. Będzie on tym mocniej dostrzegalny, gdy zdecydujemy się na zdobienie lub elementy dekoracyjne z motywami roślinnymi, lub kwiatowymi, które stanowią podstawę rustykalnej aranżacji kuchni.

Styl vintage, klasycznie i elegancko

Osoby, zamiłowane natomiast w ponadczasowym podejściu do pięknych wnętrz, z całą pewnością sięgną po styl vintage, gdyż zaprojektowana w nim kuchnia czy jadalnia zaskoczy nas swoją wytwornością. Pięknie rzeźbione krzesła i stoły, stworzone z dobrej jakości drewna, będą doskonale komponowały się z ozdobnymi panelami podłogowymi lub dekoracyjnym gresem podłogowym. Wśród kafelków dużym zainteresowaniem cieszą się płytki imitujące marmur lub inne szlachetne gatunki kamienia. Połączenie ciemnych, nasyconych barw mebli, dodatków dekoracyjnych, bogatego zdobienia oraz wysokiej jakości ceramiki daje bowiem niepowtarzalny i niesamowity efekt wizualny, który doceni każdy z nas!

Styl Wabi- sabi, czyli inspiracje z Japonii

Japońskie podejście do piękna może być dla mieszkańców Europy trochę niezrozumiałe, jednak w ostatnich latach możemy dostrzec zwiększone zainteresowanie tymi egzotycznymi klimatami. Jednym z takich niecodziennych nurtów są projekty w stylu wabi sabi, czyli te nawiązujące do kompozycji noszących znamiona upływu czasu. Zazwyczaj spotkamy w takich wnętrzach meble kuchenne i płytki ceramiczne z nutą lekkiego vintage, lecz ich cechą charakterystyczną będą widoczne niedoskonałości. W wielu przypadkach będzie to efekt celowego postarzania, pod postacią choćby delikatnego przetarcia na powierzchni płytek czy widocznego odbarwienia na powierzchni drewnianych mebli. Choć wykorzystywanie „starych” mebli lub materiałów wykończeniowych budzi nierzadko zdziwienie gości, to jednak unikalna w naszym kraju wizja i klimat takich pomieszczeń szybko zdobywa sobie serce odwiedzających.

Kuchnia z jadalnią, aneks czy osobne pomieszczenia?

Dylematem, który sprawia najwięcej trudu osobom projektującym swój wymarzony dom, są kwestie związane z podziałem pomieszczeń. Niektóre osoby preferują wyraźnie oddzieloną kuchnię, inne zaś aneks w salonie. W większości stylów mamy dużą swobodę, lecz np. w projektach loftowych lepiej prezentuje się otwarta przestrzeń, inaczej zaś jest w minimalistycznych wnętrzach, gdzie aneks jest polecany przez projektantów wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *