Mieszkanie w stylu klasycznym

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób najlepiej wykorzystać ponadczasowe trendy, by uzyskać mieszkanie w stylu, który będzie charakteryzował się ponadczasowym pięknem. Osoby poszukujące takich inspiracji powinny z pewnością zainteresować się projektami w stylu francuskim, angielskim, prowansalskim i rustykalnym.

Styl francuski, siła elegancji

Wybierając wyrafinowany styl francuski, łączymy w naszym domu elegancję  ze współczesną lekkością. Komparycje inspirowane tym nurtem przypadną Ci do gustu, jeżeli cenisz eklektyczne zestawienia oraz swoistą grę detalami pochodzącymi z różnych epok. W stylu francuskim dominują jasne barwy, lecz mocniejsze kolory są cennym dodatkiem, który pozwala uniknąć monotonii. W przypadku mebli dominuje elegancko wykończone drewno, dekoracyjne rzeźbienia lub nietuzinkowe kształty są w zasadzie warunkiem koniecznym. Również w przypadku dodatków dekoracyjnych, żyrandoli lub innych elementów wykończeniowych istotna jest forma, którą powinno cechować bogactwo detali.

Klasyczna aranżacja salonu.

Styl angielski, unikalny klimat wprost z Londynu

Styl angielski z pozoru jest podobny do kompozycji inspirowanych stylem francuskim. W istocie jednak jest to niebanalna mieszanka pastelowych barw oraz wiktoriańskich inspiracji, z lekkim dodatkiem motywów wiejskich. Wnętrza utrzymane w tym stylu mają w sobie nadspodziewanie wiele kolonistycznych akcentów, eleganckiej sztukaterii, podobnie jak w stylu francuskim, czy też romantycznych wykończeń. Warto jednak pamiętać, że styl angielski najlepiej prezentuje się w większych pomieszczeniach, stąd lepszym miejscem na taką kompozycję są duże i wysokie pokoje w kamienicy, a nie kameralne mieszkania w domu wielorodzinnym.

Styl rustykalny, dom jak u dziadków

Dom w stylu rustykalnym jest zorientowany na naturalność i neutralne, ciepłe kolory. W domu takim, o ile zdecydujemy się na utrzymanie „czystego nurtu”, nie powinniśmy stawiać na meble (często z widocznymi lekkimi przetarciami) i dodatki z nowoczesnych tworzyw, zamiast nich wybierzmy drewno, naturalne tkaniny, metale (np. miedź). W przypadku salonu lub holu, warto pomyśleć także o kamieniu w postaci na przykład imitujących go płytek ściennych lub podłogowych. Jako dodatki bardzo często spotykamy kwiaty oraz ozdobne obrusiki czy ornamenty. Jednym słowem styl ten jest dedykowany miłośnikom klimatycznych rozwiązań z duszą.

Fragment pomieszczenia w stylu prowansalskim.

Styl prowansalski, czyli wiejskość made in France

Styl prowansalski jest kolejnym stylem wprost z Francji, lecz bliżej mu do rustykalnych klimatów, niż do dworskich salonów. Podobnie jak w rustykalnych wnętrzach, tak i w prowansalskich królują babcine meble z drewna, z wygodnymi poduszkami, spotkamy w takiej przestrzeni także kamienne kafelki lub ceglane wykończenia podłóg i ścian czy klimatyczne obrazki lub serwetki na szafkach. Jednak pewna istotna różnica występuje w przypadku barw, gdyż w stylu prowansalskim o wiele częściej napotkamy zielenie i fiolety, a więc kolory tak popularne w wiejskim krajobrazie południa Francji. Przy aranżacji dowolnego pomieszczenia w tym stylu, kluczem powinno być stworzenie atmosfery spokoju i poczucia bezpieczeństwa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *