Wybierz odpowiednie płytki dla siebie, czyli miniporadnik

Płytki drewnopodobne na schodach i w jadalni?

Wśród niektórych osób pokutuje przekonanie, że najlepiej jest wykończyć podłogi za pomocą paneli podłogowych. W pewnym sensie jest to prawda, gdyż okładzina imitująca drewno zawsze podkreśla klimat danego pokoju, jest to także rozwiązanie bardzo uniwersalne. Jednak równie uniwersalne są także płytki podłogowe, szczególnie zaś te imitujące drewno. Wybierając kafelki tego typu, najczęściej wykonane z trwałego gresu podłogowego, mamy możliwość efektownego i trwałego wykończenia podłogi, a nawet i schodów. Wiele firm oferuje drewnopodobne płytki na schody, często są one nawet uformowane w odpowiedni kształt, tak by zminimalizować niedogodności związane z koniecznością docinania. Dzięki temu stosunkowo łatwo dobierzemy płytki do salonu oraz na schody, tak by wzajemnie ze sobą dobrze się komponowały pod względem wizualnym.

Czy płytki mozaikowe są trwałe?

Wiele osób spoglądając na piękne mozaiki ścienne lub podłogowe, zadaje sobie pytanie o trwałość tych dekoracyjnych płytek. Pytanie to jest o tyle uzasadnione, ze mając na uwadze wielobarwne lico, często z naniesionymi różnymi motywami ozdobnymi, możemy obawiać się nieco wyblaknięcia lub zatarcia się wzoru. Jednak ryzyko to nie jest duże, zakładając rzecz jasna, że dobierzemy odpowiednią ceramikę. Musimy więc przede wszystkim sprawdzić, czy dany model ceramiki powinien być stosowany na podłodze, czy może tylko na ścianach. Drugim istotnym czynnikiem jest tak zwana klasa ścieralności, im jest ona wyższa tym lepiej i tym trwalsza będzie nasza płytka mozaikowa oraz zdobiący ją wzór. Zazwyczaj do domu zaleca się wybór ceramiki przynajmniej III klasy, lecz my, dla pewności, możemy wybrać klasę IV.

Jakie są najlepsze płytki bezfugowe?

Często można usłyszeć pytanie dotyczące zakupu i układania płytek bezfugowych. Jednak odpowiedź na nie jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż takie płytki bezfugowe w zasadzie nie istnieją. Zazwyczaj określa się tym mianem płytki rektyfikowane, gdzie fugi są prawie niewidoczne. Zdarza się jednak, że niektóre osoby decydują się na układanie tej ceramiki bez fug, czyli na styk. Teoretycznie jest to możliwe, ale trzeba mieć świadomość, że ściany również pracują, a pozbawienie płytek bardziej elastycznego wypełnienia, może doprowadzić do ich spękania, co będzie widocznym rezultatem powstających naprężeń.

Czym są płytki rektyfikowane?

Kolejnym kłopotem, który napotykają osoby planujące zakup płytek do holu lub jadalni, jest zrozumienie, czym są płytki rektyfikowane. Wbrew pozorom jest to istotna kwestia, gdyż ma ona wpływ zarówno na efekt finalny, jak i na nakład pracy przy klejeniu ceramiki. Otóż tradycyjne płytki są wypalane, następnie zaś segregowane, by z grubsza pokrywały się ich rozmiary. Natomiast w przypadku ceramiki rektyfikowanej każda płytka musi być docięta do określonej wielkości, margines błędu wynosi zaledwie 0,2 milimetra. Dzięki temu będziemy mogli bez trudu uzyskać równe ułożenie płytek, a tym samym zminimalizować konieczność stosowania między nimi fug. Wybierając płytki rektyfikowane, wystarczy użyć zaledwie 1,5 mm wypełnienia fugą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *