Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski zyskuje w ostatnich latach duże zainteresowanie ze strony osób planujących remont, jest to bowiem unikalne połączenie mebli, płytek oraz innych elementów. Jeżeli właśnie zastanawiasz się, jak urządzić dom w stylu skandynawskim, to zostań z nami i poznaj sprawdzone triki już dziś!

Kilka słów o genezie tej szkoły aranżacji wnętrz

Styl skandynawski zyskał na popularności w Europie około 100 lat temu, stało się to za sprawą Carla Larssona. Ten człowiek renesansu, malarz i architekt wnętrz zarazem, stworzył na płótnie główne kanony takich projektów. Na malowanych obrazach uwiecznił on domy pełne światła oraz jasnych kolorów, z zajmującą wśród nich kluczową pozycję bielą. Te optymistyczne i pełne światła wnętrza miały z założenia stać w opozycji do północnego klimatu, gdzie przez długie miesiące prym wiedzie zimowy półmrok i szarość.

Meble i wyposażenie salonu oraz jadalni w stylu skandynawskim.
Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty wyposażenia i mebli do salonu i jadalni!

Jaki wybrać skandynawskie barwy salonu i jadalni?

Planując stworzenie unikalnego domu, warto pamiętać, że styl skandynawski to przede wszystkim bardzo jasne, nierzadko wręcz białe, tło oraz bardziej zdecydowane akcenty, które przenikając do niego, wprowadzają tak potrzebne oku urozmaicenie. Spośród przełamujących monotonię barw wystarczy wspomnieć o różnych odcieniach zieleni, szmaragdzie czy kobalcie, które idealnie komponują się z resztą założeń kompozycji w tym stylu. W przypadku mebli w salonie, a więc na sofach, regałach czy pufach, pojawiają się nieco bardziej zdecydowane i kontrastowe barwy pod postacią mocnego koloru bordo, czerwieni czy granatu. I choć dla niektórych takie kolory mogą zdawać się nie do końca kanonicznymi, to przecież również i styl skandynawski występuje w wielu odmianach o rozmaicie rozłożonych akcentach!

Wyposażenie pokoju w stylu hygge

Skandynawia niejedno ma oblicze!

Z głównego nurtu stylu skandynawskiego wyłoniły się trzy lokalne szkoły aranżacji wnętrz, które po części pokrywają się też z podziałami politycznymi. Odmiany te są charakterystyczne dla poszczególnych państw Skandynawii. Najbardziej barwną odmianą jest niezaprzeczalnie styl duński. Szkoła ta pozwala na zastosowanie pasteli oraz nieco mocniejszych kolorów w roli akcentów na pastelowym tle. Domy w tym stylu są w pewien sposób romantyczne, a drewniane meble w salonie oraz jadalni nawiązują nieco do stylu vintage, łącząc go z kanonami skandynawskiego wyposażenia wnętrz. Styl fiński jest prosty i kontrastowy. Klasyczna biel jest przeciwstawiana odcieniom czerni, grafitu i ciemnego brązu. Charakterystyczne dla Finów jest bogate zdobnictwo geometryczne, na dekoracyjnych poduszkach, narzutach czy dywanach podłogowych dostrzeżemy bez trudu liczne, i nierzadko fantazyjne, geometryczne motywy zdobnicze. Ostatnią z tradycyjnych szkół jest styl szwedzki. Wyróżnia się on swoją surowością, lekkością oraz przywiązaniem do bieli i naturalnego drewna. Spośród nowszych inspiracji warto wspomnieć o modnym stylu hygge, a więc aranżacjach nacechowanych domowym ciepłem (w tym i ciepłymi barwami), gdzie naturalne materiały łączą się z miękkimi materiałami, lekko obłymi sofami oraz puszystymi dywanami. Wreszcie kompozycje w stylu lagom są połączeniem stylu skandynawskiego i minimalizmu. Wystrój takich wnętrz tworzą głównie przedmioty codziennego użytku, dekoracje prawie nie występują, gdyż w domu ma być tylko to, co jest potrzebne do naszego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *