Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?

Jakie powinny być skandynawskie meble do salonu?

Mieszkańcy północnej Europy cenią sobie wygodę, prostotę i swoisty klimat. Dlatego wnętrza ich mieszkań również odzwierciedlają te wartości. Podobnie jak w przypadku dominującej tonacji mieszkania, tak i w salonie lub jadalni królują jasne meble, często wykonane z lekkich płyt meblowych. Warto dodać jeszcze, że zwykle meble wykonuje się z naturalnego drewna z wygodnymi obiciami czy też poduszkami i pledami z miękkich tkanin, które równocześnie stają się dodatkami dekoracyjnymi, barwnymi lub czarnymi. Meble w stylu skandynawskim mają wiele wspólnego ze stylem minimalistycznym. Wybrane sofy, krzesła, stoły czy szafki muszą być proste i niezawodne, lecz z drugiej strony na półkach czy szafkach powinno znaleźć się nieco miejsca na dekoracyjne dodatki, choćby w postaci rodzinnych zdjęć, które nadadzą kompozycji unikalnego klimatu.

Jasne panele podłogowe, nowoczesne krzesła oraz stoły (meble firmy Actona), to klasyczny element wykończeniowy w skandynawskim domu. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty skandynawskich mebli w ofercie firmy Actona!

Podłogi, natura i prostota

Jak już wspomnieliśmy, Skandynawowie lubią naturalne i proste materiały, dlatego też podstawowym sposobem wykończenia podłóg w stylu skandynawskim jest drewno. Mogą być to zarówno naturalne deski podłogowe, jak też i laminowane panele podłogowe. Niektórzy spośród kupujących decydują się na drewnopodobne płytki podłogowe, szczególnie w sytuacji, gdy w danej aranżacji jest przewidywany tradycyjny kominek lub piecyk. Jeżeli chodzi o optymalną tonację, to do skandynawskiej jadalni bardzo dobrze wpasują się panele podłogowe, lub też płytki imitujące drewno, w kolorze złotym czy miodowym. Można, rzecz jasna, sięgnąć i po ciemniejsze modele, lecz pomijając już sam styl fiński, niewykluczone, że powstanie pewien dysonans, wszak całe wnętrze będzie wypełnione jaśniejszymi barwami.

Dekoracje w skandynawskim salonie

Dobór dekoracji w stylu skandynawskim jest ściśle powiązany z odmianą tego stylu, która szczególnie przypadnie nam do gustu, lecz pewne aspekty są wspólne dla wszystkich trendów. Popularne jest więc stosowanie tak zwanych trików wizualnych, które mają za zadanie powiększyć i rozjaśnić pokój dzienny. Prócz jasnych ścian pojawiają się więc na murach plakaty czy grafiki, często w szklanych ramach. Oprócz nich widujemy nierzadko dość duże lustra, które mają za zadanie odbijać światło. Wiele osób doceni u Skandynawów także zamiłowanie do dywanów, które zwykle mają zarówno izolować od zimna podłogi, ale także i upiększać dane pomieszczenie. Wreszcie źródła światła, o których za chwilę napiszemy więcej, są wspomagane przez na poły użyteczne, a na poły dekoracyjne świece oraz lampiony.

nowoczesna lampa sufitowa
Klimatyczna lampa ścienna zawsze jest dobrym wyborem!

Lampy, nieodzowne źródło światła

Warto w tym miejscu napisać też słów kilka o oświetleniu i jego źródłach, gdyż w stylu skandynawskim odgrywa ono niebagatelną rolę. Wynika to już z samych założeń tej szkoły, wszak wnętrza mają być jasne i przytulne, tak odmienne od panujących za oknem szarości! Dlatego też skandynawskie domy są wypełnione różnymi źródłami światła, lampionami, świecami, lampami sufitowymi i stojącymi ich modelami. Często, prócz głównego źródła światła w postaci lampy na suficie, pojawiają się mniejsze lampki na stolikach czy szafkach. Klosze lamp są zazwyczaj proste, wykonane z naturalnych materiałów, jak drewno, wiklina, metal, szkło. Z drugiej jednak strony wyróżnia je ciekawy design.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *